Faculty & Staff

Bodine Faculty and Staff 2017 - 2018

Karen Thomas, Principal

Patricia Bryant, Secretary

Amanda Glenn, Roster Chair, Pre-Calculus, IB Math

Robin Mixon, Roster Chair, Algebra I, IB Math

Sydney Bassman, Guidance Counselor

Arianne Anstotz, Guidance Counselor

Rosetta Lucas, Climate Support Specialist

Nannette Arriaga, School Nurse

Michael Schieber, AD Office, Physical Education, Health

Kelli Mackay, IB Coordinator, Teacher (IB English)

Aaron Greberman, Intro to Business, IB Business

Joy Harris, Special Education Liaison

Shelcia Collier, ESOL Liason

Gretchen Britton, School Psychologist

Ben Greco, School Police Officer

Kasey Trapp, World Affairs Council Liaison

Lauren Geschel, English 2, IB English Jr, Debate Team Leader

Stephen Quaranta, English 1,2,3, Video Production Leader

Kate Reber, English 4, IB History

Matthew Jones, English 3, French 1 & 2

Robert McClung, English 1,2,3

David Fischer, Algebra 1, IB Math SL 1 & 2

Veronica Morant, Geometry

Joel Tomanelli, Algebra 1 & 2

Ashley Devoy, Biology,IB Biology, TOK

Troy Holiday, AP Environmental Science, Biology

Laura Williams, Physics,AP Physics, Engineering, Robotics Club Leader

Zachary Meinhart, Chemistry

Bartholomew Poindexter, African American History

Alex de Arana, IB History, Social Science

Michelle Kim, World History

Anabela Dos Santos, French 2, IB French

Carlos Dos Santos, IB Spanish, Portuguese 1 & 2

Christina Reichart, Spanish 1,2,3

Feili Zou, Chinese 1 & 2

Marita Fitzpatrick, Art 1, IB Art

Jeffrey Kolman, Graphics Arts, Film, TTL (Teacher Technology Leader)

Robert Webb, Instrumental Music – Strings

Michael Clark, Instrumental Music – Winds

Samantha Woodburn, Physical Education, Health,Coach

Migdalia Lopez, Student Climate Staff

Saafir McIntosh, Student Climate Staff

L’Shaye Bryant-Freeman, Student Climate Staff

Denise Dyson, Student Climate Staff

Johnathan Bailey, Building Engineer

Juanita Groce, Lead Custodian

Darrell Ingram, Custodian

Donna Patterson, One to One Assistant

Tanya Boulware, Food Services Manager II

Danielle Crisp, Food Services Assistant

Brenda Johnson, Food Services Assistant

Violeta Mema, Food Services Assistant

Tiara Jones, Food Services Utility Worker